Güneşe bir adım önde: Uzun ömürlü panellerle sürdürülebilir enerjiyi keşfedin

EVA (Ethylene Vinyl Acetate - Etilen Vinil Asetat), Fotovoltaik Güneş Enerji Panellerinin ana malzemesi olan hücreleri korur. Onların zaman içinde korozyona uğramasını engeller. Aslında havası alınmış, vakumlanmış bir kap oluşturur. Hücreleri hava almayan, dış ortamlardan etkilenmeyen bir kapsüle hapsederek hücrelerin ömrünü uzatır.

EVA Film ile kaplanmayan paneller bu yüzden çok kısa ömürlü olurlar. Fabrika testlerinden başarılı geçseler dahi bu uygulama eksik yapıldığına veya bilinçsiz yapıldığında hücrelerin yarılanma ömrü hızlanacak ve 25 yıl olarak verilen performans garantisi hiç bir anlam ifade etmeyecektir.

En basitinden beyaz bir kıyafeti açıkta bırakırsanız 1-2 yıl içinde sararacaktır. Bu yüzden tekstil ürünleri bile vakumlu şekilde depolanır.

EVA'nın seçiminde bir de güneş ışığının geçirgenliği önemlidir. EVA iyi koruyor olsa da diğer taraftan ışığı da%100 e yakın geçiriyor olmasını bekleriz.

EVA'nın zamanla bozulmaması veya uzun ömürlü olması önemlidir.

Aslında bu aşamada panelin ömrünü nelerin belirlediğini fark edebiliyoruz.

Kaliteli bir Eva Film, kaliteli bir hücreyi koruyacaktır

Böylelikle hücrenin ömrü 25 yıl değil yüzlerce yıl olacaktır. Yeter ki onu koruyan diğer elemanlar iyi olsun.

Güneş paneli, üretim bandında tüm işlemler yapıldıktan sonra laminasyon makinasına girer. Burada 180 derece sıcaklık ile tüm katmanlar birbirlerine EVA Film aracılığıyla yapışır. EVA Film eriyerek yapıştırıcı olarak görev yapar. Bu işlemden sonra güneş panelinin artık hiçbir katmanını (camı veya hücreleri) birbirinden ayırmak mümkün değildir.

 Evacall 410 FC

Evacall 410 FC

"Alt Katman (Arka Yüz İçin, UV Geçirgen)" ifadesi, ürünün arka yüzeyini kaplayan katmanın ultraviyole (UV) ışınlarını geçiren özellikte olduğunu belirtir. Bu katman, arka yüzeyin korunmasını sağlarken aynı zamanda güneş ışınlarının etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

 Evacall 410T FC

Evacall 410T FC

"Üst Katman (Ön Yüz İçin, UV Geçirgen)" ifadesi, ürünün dış yüzeyini koruyan ve aynı zamanda ultraviyole (UV) ışınlarını geçiren bir katmanı tanımlar. Bu katman, ürünün estetik görünümünü korurken, güneş ışınlarının zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz